MOSONMAGYARÓVÁRIAK, FIGYELEM: durva átalakítás jöhet a lakástakarékoknál
2018. szeptember 26. írta: Cseri Pali

MOSONMAGYARÓVÁRIAK, FIGYELEM: durva átalakítás jöhet a lakástakarékoknál

lakastakarek-e1453470787848.jpg

Régóta tartja magát az a piaci pletyka, hogy átalakul a lakás-takarékpénztári szerződésekre nyújtott állami támogatás rendszere, amely a gyakorlatban a támogatás 30 százalékos kulcsának csökkentését jelentené. Bár az ilyen irányú szándékok meglétét kormányzati oldalról még nem erősítették meg, ennek ellenére elképzelhető, előbb-utóbb tényleg változtatnak a mostani feltételeken. De milyen változásokról is van szó, illetve hogyan érintené ez a lakosság megtakarítani vágyó részét?

Aligha találunk a lakás-takarékpénztárak mellett még egy olyan megtakarítási formát, amely minimális kockázat mellett akár évi 10 százalékos hozamra is képes. Felróhatjuk negatívumként, hogy a jelentős hozamért cserébe kötött a megtakarított összeg felhasználásának módja, ennek ellenére a termék töretlen népszerűségnek örvend. Legalábbis ez olvasható ki abból a tényből, hogy egyre több szerződést a maximális, havi 20 ezer forintos megtakarítási összegre kötnek meg, másrészt pedig emelkedik azon megtakarítók száma, akik több szerződést is kötnek annak érdekében, hogy minél több állami támogatásra tegyenek szert lakáscéljaik eléréséhez.

Ugyanakkor régóta tartja magát az a piaci pletyka, hogy előbb-utóbb átalakul a takarékpénztárak állami támogatásának mostani formája. Az egyik leggyakrabban említett elképzelés szerint a megtakarító befizetései után járó 30 százalékos állami támogatás mértékét 20 százalékra csökkentenék, tehát megegyezne a nyugdíjcélú megtakarítások után nyújtott állami kedvezmények mértékével. A támogatás százalékban kifejezett mértékének csökkentése mellett ugyanakkor annak évi maximális összege 100 ezer forintra emelkedne a mostani 72 ezer forintról.

A fenti elképzelés megvalósítása azt eredményezné, hogy a mostani, évi 240 ezer forint helyett 500 ezer forintot kellene megtakarítania annak, aki szeretné kimaxolni az állami támogatást. Ezáltal értelemszerűen emelkedne a megtakarított összeg mértéke is, amely az átalakítás mellett érvelőket erősíti, hiszen a (4 éves megtakarítás esetén) jelenleg elérhető 1,3 millió forintos megtakarított összeg a jelenlegi, magas lakásárak mellett nem jelent érdemi önerőt.

Szintén a módosítás melletti érv lehet, hogy ebben az esetben már egyetlen szerződés esetén is emelkedik - legalábbis összegszerűen, ha arányaiban nem is - az állami támogatás mértéke, tehát kevésbé lennének rászorulva az emberek több szerződés egyidejű megkötésére. Ez pedig értelemszerűen csökkentené az adminisztrációt, illetve az új szerződésekkel járó plusz költségeket is megtakaríthatnák az ügyfelek.

Ugyanakkor azt sem érdemes elfelejteni, hogy a támogatás kulcsának 20 százalékra csökkentése mégiscsak azt jelentené, hogy a továbbiakban kevesebb állami támogatás megszerzésére lenne esélye a lakosságnak. Az esetleges változtatás esetén ugyanis 500 ezer forintos éves megtakarítás esetén 100 ezer forintos támogatást kapna a megtakarító, míg a jelenlegi feltételek mellett - két szerződésben - 480 ezer forint megtakarítás után már 144 ezer forint támogatás jár évente.

Más szakértők pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy a támogatási arány csökkentésével együtt a megtakarítási termék vonzereje is gyengülne, továbbá kevesebben lennének azok az ügyfelek, akik képesek lennének igénybe venni az állami támogatás teljes mértékét. Hiszen a jelenlegi feltételek mellett ehhez már havi 20 ezer forintot is elegendő megtakarítani, a fent ismertetett elképzelés megvalósulása esetén viszont már csak azok lennének jogosultak a támogatás teljes mértékére, akik havi 42 ezer forintot tennének félre lakáscéljaikra. Ez pedig sok ügyfél számára már túlzottan megerőltető lenne.

Biztosítsd be magad!

Tény, hogy a fenti elképzelés mindig csak pletyka szintjén jelenik meg - sőt, még a választások előtt egy újságírói megkeresésre úgy nyilatkozott a Nemzetgazdasági Minisztérium, hogy nincsen napirenden a támogatási rendszer módosítása -, az azonban mindenképpen figyelemre méltó, hogy a pletyka már igen régóta tartja magát. Ráadásul a terméket értékesítő ügynökök egy része is szereti ezzel "ijesztgetni" az ügyfeleit: érdemes még most szerződni, hiszen ki tudja, hogy mi lesz később. Ennek egyébként van is igazságtartalma, hiszen mindenkinek van - vagy lesz - valamilyen lakáscélja, így még akkor is érdemes lehet szerződést kötni valamelyik takarékpénztárral, ha jelenleg még nincs is konkrét elképzelés.

Hiszen ne feledjük: a megtakarított összeget nem csak lakásvásárlásra, hanem meglévő ingatlan felújítására, illetve fennálló jelzáloghitel-tartozás csökkentésére/kiegyenlítésére is felhasználhatjuk. Utóbbi célból most kifejezetten bölcs döntés lakástakarékot indítani, hiszen a - 4 éves szerződések esetén - elérhető, 10 százalék körüli éves hozamok lényegesen magasabbak a jelzáloghitelek kamatainál, tehát a tőketartozás lakás-takarékpénztári megtakarításokból való előtörlesztésével - illetve ennek minél többszöri megismétlésével - akár 0 százalék alá is vihetjük lakáshitelünk kamatát. Érdemes lehet tehát bebiztosítani magunkat, és még most kötni egy - vagy a lehetőségek függvényében akár több - LTP-t.

(pénzcentrum)

 

A fotó illusztráció

Írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: boldoguljmosonmagyarovaron@gmail.com

Követed már a Boldogulj Mosonmagyaróváron oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljmosonmagyarovaron.blog.hu/api/trackback/id/tr2814264017

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása