Kezdjünk rögtön egy brit piackutatás számadatával, mely szerint az átlag okostelefon használó 221-szer néz rá a telefonjára naponta.. Rémisztően hangzik! Sokan szeretnénk több időt tölteni telefon nélkül, messze a képernyőtől, de egyáltalán nem olyan könnyű, mint elsőre tűnik.
Az alábbi tippek reméljük, segítenek azoknak is, akik telefonnal a kezükben kelnek és fekszenek, de szeretnének ezen változtatni.
- Tekintsük függőségnek - Segíthet, ha már rögtön az elején szembe nézünk a ténnyel: függővé váltunk. Alig várjuk, hogy ránézhessünk a „hírekre”, megtudjuk kivel mi történt, mi zajlik a nagyvilágban. Szeretjük, hogy a telefon eltereli a figyelmünket a munkáról, gondokról stb.,
- Számoljunk - A változás első lépése a tudatosság. Figyeljük a napi telefonhasználatunkat: húzzunk strigulát a határidőnaplónkba (ha még van...) valahányszor ránézünk a telefonra, és a nap végén adjuk össze a vonalakat. Lehet, hogy csak tíz percet töltöttünk adott alkalommal a képernyőt bámulva, de utána fél órába telik visszanyerni a koncentrációnkat!
- Kapcsoljuk ki az értesítéseket - Minden, ami csörög, pittyeg, vagy villog, elvonja a figyelmet – nem csak a miénket, a körülöttünk lévőkét is. Az új információt hajlamosak vagyunk prioritásként kezelni, biztos valami fontos, gondoljuk, és nehezen tudjuk visszafogni a kíváncsiságunkat. Hogy ettől megszabaduljunk, vegyük le a hangot/fényjelzést a telefonról és csak néha-néha nézzünk rá.
- Offline az új luxus - Hogy leszokjunk az állandó telefonellenőrzésről, kezdjük el felosztani a napunkat elérhető (online) és nem elérhető (offline) napszakokra. Jelöljünk ki egy offline időszakot, és tudassuk mindenkivel, hogy akkor nem leszünk elérhetőek. Mindenki gyorsan hozzá fog szokni, szerencsére mi is.
- Időről időre hagyjuk otthon a telefont - A gond nem a technológiával van, hanem azzal, hogy hogyan használjuk. Minél messzebb vagyunk a csábítástól, annál könnyebben tudjuk tartani magunkat a telefonmentes életre vonatkozó elképzeléseinkhez. Ha elmegyünk edzésre, sétálni, bevásárolni, szabaduljunk meg a kísértéstől és hagyjuk otthon a telefont.
- Vegyünk egy hagyományos ébresztőórát - Az is ismert tény, hogy a lefekvés előtti telefonozás és tabletezés kialvatlanná tesz, mert a képernyő fénye éberen tartja az agyunkat, nem tudunk ráhangolódni a pihenésre, és a gép kikapcsolása után elég hosszú időre van szükségünk, amíg álomba merülünk. Ne vigyünk telefont és tabletet a hálószobába! Szerezzünk be inkább egy hagyományos ébresztőórát.
- A társaság fontosabb, mint a közösségi média - Ha a társasági életet közösségi médiával helyettesítjük, nagyobb eséllyel esünk depresszióba. Ugyan a Facebook segíthet a barátságokat hosszabb ideig fenntartani azzal, hogy jóval gyakrabban „látjuk egymást”, mint az a való életben sikerülne, de ha sosincs személyes találkozás, ezek a barátságok is ugyanannyit érnek idővel, mintha távoli ismerősbe futnánk.
- Nyaraljunk tech nélkül - Sok tanulmányban olvashatunk róla, de valószínű saját tapasztalatból is tudjuk, hogy a technológia-mentes nyaralás pihentetőbb.. De hogy az informatikai és telekommunikációs szektorban dolgozók közül is sokan kütyük nélkül nyaralnak, az mindent elárul!
- Mozgás közben nincs telefonozás - Alapszabály: mozgás közben nincs képernyő (legyen az biciklizés, séta, motorozás, autózás), ami két okból is hasznos: egyrészt több idő marad gondolkodni, másrészt csökken a balesetek veszélye.
- Karácsonykor mindenkitől kérjük el a telefont! Tegyünk egy erre a célra kialakított/feliratozott dobozt az előszobába, vagy egy polcra, és abba gyűjtsük a lehalkított mobilokat.
Ha szeretne még hasonló jó tanácsokat, akkor olvassa el a kislabnyom cikkét!
címlap: pcworld.hu
írjon nekünk, ha látott vagy hallott valamit: boldoguljmosonmagyarovaron@gmail.com
Követed már a Boldogulj Mosonmagyaróváron oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!